• 09384431548 - 09013771746
0
0
مورد علاقه ها
سبد خرید
مجموع : 0

انواع شخصیت ها براي ازدواج

  • محمد آیت اللهی
  • 22 مارس 2021

انواع شخصیت ها

دانش روانشناسی، شخصیت ها را بر طبق معیارهایی طبقه بندی و تعریف کرده است. روانشناسی ویژگی های شخصیتی را براساس عوامل گوناگونی طبقه بندی می کند و رفتارها و الگوهای تفکر را بر این اساس تشریح می کند، اما به عقیده من نمی توان اشخاص را براساس سال و ماه تولدشان در چارچوب معینی از خصوصیات شخصیتی قرار داد؛ ما بسیار پیچیده تر از این مشخصه ها به هنگام بررسی خصوصیاتتان ممکن است ببینید که کاملا در چارچوب شخصیتی نوع A قرار نمی گیرید، بلکه بیشتر B هستید. علاوه بر اینکه به طور کامل در یک گروه شخصیتی جا نمی گیرید، ممکن است متوجه شوید که بخش هایی از شخصیت های چندین گروه در شما مشهود است. همه ما می توانیم در شرایط خاصی سلطه جویا درونگرا بشویم. به علاوه، اگر در نظر بگیریم که دیگران الزاما ما را آنگونه نمی بینند که خودمان می بینیم، نمی توانیم به یک تعریف مشخص از ویژگیهای شخصیتی خود دست یابیم.

در اینجا فهرستی از خصوصیاتی را می خوانید که شاید در خود نامزدتان دیده باشید. این ها ویژگی های شخصی هستند، نه اختلال و نباید احساس کنید که رسالت شما این است که نامزدتان را از شر این ویژگی ها ات دهید، مگر آنکه به اندازه ای حاد باشد که قادر نباشید به عنوان یک انسان معقول عمل کنید. این تعاریف به این منظور آورده شده که متوجه شوید چگونه شما و نامزدتان می توانید به یک رویداد، دو واکنش کاملا متفاوت نشان دهید. در ضمن پیشنهادهایی هم ارائه شده اند تا توانید با ویژگی هایی که زندگی زناشویی شما را منحصر به فرد می کند، زندگی کنید.

کمال گرا

افراد برخوردار از این نوع شخصیت عاشق نظم و انضباط هستند. اشعار آن ها این است که: «اگر کاری ارزش انجام دادن داشته باشد، ارزش درست انجام شدن را دارد.» آن ها با جدیت و شدت، کار و بازی می کنند و در اعتقاداتشان راسخ هستند.

اگر قصد ازدواج با یک کمال گرا را دارید

باید به ویژگی های دلخواه یک کمال گرا مانند تمیز بودن، پشتکار داشتن و منضبط بودن در زندگی بیشتر اهمیت بدهید. از علاقه نامزدتان به سازمان دهی استفاده کنید و اجازه دهید کارهایی را که با جزئیات زیاد همراه هستند، به عهده بگیرد.

اگر شما کمال گرا هستید

از وجدان کاری و علاقه تان به اجرای بی نقص هر کاری، به شیوه ای استفاده کنید که برای خانواده تان سودمند باشد و موجب آشفتگی آن ها شود. تمیز کردن و واکس زدن پارکت کف اتاق در حدی که هیچ لکه ای دیده نشود قابل تحسین است، اما اگر به کسی اجازه راه رفتن روی آن را ندهید، در واقع وسواسی هستید.

مستقل

انعطاف پذیری و اعتماد به نفس از ویژگی های افراد مستقل است. آن ها برای آزادی عمل خود ارزش قائل هستند و با قدم برداشتن بر اساس آهنگ خود هیچ مشکلی ندارند. آن ها شنوندگان خوبی هستند و بسیار وفادار، اما ممکن است بی اعتنا به نظر برسند.

اگر قصد ازدواج با شخصی مستقل را دارید

خیالتان راحت باشد که همسرتان دوستتان دارد. از او انتظار نداشته باشید که مدام به شما بگوید که دوستتان دارد یا شما را در آغوش بکشد. همین امر که با فردی مستقل ازدواج کرده اید، گواه عشق او به شماست. افراد مستقل تا با تمام وجود به کاری معتقد نباشند، آن را انجام نمی دهند.

اگر شما شخصی مستقل هستید

کمی به خودتان فشار بیاورید و از همسرتان به مناسبت کارهای خوبی که برای شما انجام می دهد، قدردانی کنید. اگر او می خواهد که گه گاه حرف های قشنگ به او بزنید یا در آغوشش بکشید به این معنا نیست که قصد دارد آزادی تان را از شما بگیرد یا اسیرتان کند.

پرهیاهو

این نوع شخصیت ها از صحنه های پر هیجان لذت می برند. آن ها عاشق نقل داستان های سرگرم کننده یا غیبت کردن و باخبر شدن از ماجراهای دیگران هستند. اگرچه ممکن است که ادعا کنند که از نا آرامی بدشان می آید، اما سرشان برای دعوا درد می کند؛ چه خودشان وارد معرکه بشوند، چه مو به مو در جریان همه جزئیات آن قرار گیرند، جنجال و هیاهو برایشان لذت بخش است.

اگر قصد ازدواج با شخصی پرهیاهو را دارید 

بدانید که آن ها از هرج و مرج خوششان می آید. به اعتقاد آن ها به این جالب تر می شود. آن ها از مرد یا زن بودنشان لذت می برند و دوست اند آن را به رخ بکنند. آن ها گاه تا حد افراط خوش گذران هستند، از گرم ای دل مجالس لذت می برند و همواره در پی دوستان جدید هستند.

اگر پرهیاهو هستید

بدانید که شاید همسرتان مانند شما از هیاهو خوشش نیاید. اگرچه بی ثباتی برای قوه تخیل قوی شما مفید است، اما می تواند دیگران را به شدت ناراحت کند. شاید برایتان باورکردنی نباشد، اما افرادی هستند که آرزوی زندگی آرام و ملال آور را دارند. به حق انتخاب آنها احترام بگذاریا۔

دلشوره ای

وقتی افراد دلشورهای اخم می کنند با ایشان را گاز می گیرند، می توانید مکراسی را در چهره شان ببینید، آنها انگشتانشان را درهم گره می کنند، قدم می زنند یا با نگرانی به این سو و آن سو می نگرند. شاید پرحرف باشند یا در سکوت رنج ببرند، اما به هر حال همیشه درباره یک بحران واقعی يا خيالی نگران هستند. اگر اتومبیل تازه بخرند دلشان شور می زند که مبادا خراب شود. اگر در آفریقا آنفلوانزا همه گیر شود، می ترسند که مبادا به آن ها هم سرایت کند

اگر قصد ازدواج با یک دلشوره ای را دارید

وقتي از او درخواست می کنید که نگران نباشد، موضوع تازه ای برای نگران شدن به او می دهید. موضوع نگرانی او را به مسخره نگیرید؛ آن موضوع برای او کاملا واقعی است. ترس او نوعی دفاع است. وقتی خود را زیر فشار مسائل احتمالی می گذارد، در واقع خود را برای آن ها آماده می کند. یک شخص دلشوره ای به هیچ وجه غافلگیری را دوست ندارد.

اگر دلشوره ای هستید

بپذیرید که هیچ گاه از نگرانی رها نخواهید شد. سعی کنید که نگرانی هایتان را بدون فشار آوردن زیاد به همسرتان، کنترل کنید. ترس هایتان را بنا به دوری و نزدیکی زمان وقوع، دسته بندی کنید. فقط آن هایی را در نظر بگیرید که ظرف هفتاد و دو ساعت آینده بر شما و خانواده درجه یک شما اثر می گذارند و بقیه را کنار بگذارید. به یاد داشته باشید که شما سرمشق فرزندانتان هستید. دقت کنید که نگرانی هایتان را به آن ها منتقل نکنید.

بلند پرواز با معتاد به کار

اشخاص بلند پرواز، هدفمند و با اراده و مصمم به انجام کار هستند و تحمل کسانی را که آن ها را پایین می کشند، ندارند. کار برای آن ها میدان زورآزمایی است و به این ترتیب می توانند خود را ثابت کنند.

اگر قصد ازدواج با یک بلند پرواز را دارید

عضوی از تیم او بشوید و آماده فداکاری باشید. ممکن است همسرتان مجبور شود که برای رسیدن به اهدافش از شما و خانواده مدت ها دور باشد، کار به او شورو شوق می دهد. هر چه موفقیت های بیشتری داشته باشد، سرزنده تر می شود. برخی از افراد بلند پرواز می ترسند که اگر کمی آرام بگیرند، دیگر هیچ گاه نتوانند اوج بگیرند

اگر بلند پرواز هستید

متمرکز باقی بمانید، اما دقت کنید که کارتان را به خانواده تان ترجع ندهید. هدف شما باید بهبود وضعیت خانواده باشد نه دور بودن از آن ها اهدافی که فقط برای خودتان منفعت دارد و منیت شما را به هزینه دیگران تقویت می کند، بپرهیزید.

درونگرا یا ساکت

اشخاص درونگرا به سرعت قابل تشخیص هستند. آن ها افرادی هستند که وقتی سایر کارمندان جشن گرفته اند، پشت میزشان به کار مشغولند. افراد درونگرا از آدم ها بدشان نمی آید، اما ترجیح می دهند که آن ها را در گروه های کوچک ببینند. آن ها دوست ندارند که از لاکشان بیرون بیایند و از اینکه مدام برای ابراز احساساتشان تحت فشار باشند، ناراحت می شوند.

اگر قصد ازدواج با یک درونگرا را دارید

با همسرتان مانند یک پروژه روانشناختی رفتار نکنید. شاید او ساکت و خوددار باشد، اما به این معنا نیست که او دچار اختلال شخصیتی است. درونگراها ارزشی برای حرف های سر سری قائل نیستند و واقعا اعتقاد دارند که اگر آدم ها بیشتر دهانشان را می بستند، مشکلات جهان کمتر بود.

اگر درونگرا هستید

شاید به مشکلات زندگی در جهانی که وراجی در آن غالب است، آگاه باشید، اما برای رسیدن به سکوت دلخواه تان باید با ظرافت اقدام کنید. وقتی به همسرتان می گویید (( ساکت شو )) و سپس با حالت قهر به اتاق دیگر می روید، به آرامش دلخواه نمی رسید. همسرتان را متوجه کنید که دوست دارید، اما در ضمن سکوت را هم دوست دارید. می توانید با یک چشمک یا حالت نگاه، او را متوجه کنید که اغلب، محبتتان را با نشانه های غیر کلامی ابراز می کنید.

راحت طلب

 این نوع شخصیت همیشه در پی یافتن راه هایی است که با کمترین مقاومت روبه رو شود. شور رقابت در آن ها خفته است و فعالیت برای آن ها معمولا به معنای رفت و آمد بین صندلی و یخچال است. آن ها از برنامه و فهرست کارهایی که باید انجام شود، بیزارند و ترجیح می دهند که سر فرصت، کاری را انجام دهند. برخورد آسان گیرانه آن ها می تواند بنا به شرایط، آرامش بخش یا آزاردهنده باشد.

اگر می خواهید با یک راحت طلب ازدواج کنید

آماده باشید که در بیشتر مواقع کنترل را به دست گیرید. افراد راحت طلب اغلب دنباله رو هستند. شاید آن ها برای مهمانی یا سینما رفتن همراه خوبی باشند، اما اهل برنامه ریزی نیستند. وقتی با چنین شخصی ازدواج می کنید، احتمالا زوج سرشناسی نخواهید شد، اما میان شما جنگ قدرت هم نخواهد بود.

اگر راحت طلب هستید

خوش بینی و محجوب بودن شما موهبت است، اما بی خیالی شما می تواند دیگران را به مرز جنون بکشاند. همه چیز را نمی توان به روز بعد موکول کرد. اگر می بینید که کارهایتان را به عقب می اندازید و برای انجام کارها به دیگران وابسته هستید، از راحت طلبی ردکرده اید و به مفت خوری رسیده اید.

جانفشان

هر وقت کسی به کمک نیاز داشته باشد، این گونه اشخاص اول از همه حاضر می شوند. وقتی می گویند احوالتان چطور است؟» در واقع منظورشان این است که «من چه کاری می توانم برای شما انجام دهم. آن ها اهل عیبجویی نیستند و همچون یک قديس صبورند. آن ها عاشق مراقبت از دیگران هستند. نه اهل رقابتند و نه زیاده خواه و احساس می کنند که در مقایسه با گرفتاری های دیگران، مشکلاتشان ناچیز است.

اگر قصد ازدواج با یک جانفشان را دارید

آماده آن باشید که در دست و دلبازی همسرتان شریک شوید، زیرا به نظر او همواره حقی برای گرفتن و فردی نیازمند کمک , است. افراد جانفشان دوست ندارند که درباره شان زیاد صحبت یا به آن ها مدام هدیه داده شود. آن ها خود را سعادتمند می دانند و معتقدند که بهتر است تا وقت و پولی که برای این گونه کارهای بچگانه هزینه شده، در جای مناسب تری صرف شود.

اگر جانفشان هستید

در کمک کردن به دیگران انقدر غرق نشوید که همسر و خانواده را از یاد ببرید. دختر یک مدافع حقوق اجتماعی گفته است: «مادرم به قدری گرفتار نجات جهان بود که فرصتی برای من نداشت.» به خودتان یادآوری کنید که افراد بدون مشکل نیز به توجه نیاز دارند. به سازمان ها و اشخاص بفهمانید که خانواده تان بر همه چیز مقدم است و آن ها باید بدون شما بعضی کارها را انجام دهند.

ماجراجو

هر کاری که شخص را تا مرز خطر بکشاند یا نهایت توان جسمانی یا سری اش را به چالش بطلبد، برای ماجراجو جذاب است. اشخاص جسور و شجاع هستند و برای مبارزه و در لحظه، زندگی همواره در حرکت، عاشق خط کردن و بی صبرانه منتظر و سال هستند؛ خواه این ماجرا خرید و فروش سهام باشد یا می کنند. آن ها همواره در حرکت، عاسف ماجرای بعدی شان هستند؛ خواه این رفتن به اعماق اقیانوس.

اگر قصد ازدواج با یک ماجراجو را دارید

سعی نکنید با برشمردن نکات منفی، او را از کاری که در بر دارد مصرف کنید. با این کار فقط ضریب خطر را بالا می برد و در نامه هیجان اور را افزایش می دهد. نمی توانید یک ماجراجو را خانه نشین کنید، اما می توانید او را تشویق به کارهایی نمایید که احتمال بیوه شدنتان را کاهش دهد

اگر ماجراجو هستید

در جست و جو برای ماجرا مسئولانه رفتار کنید. اگر جان افراد را به خطر می اندازید یا اموال دیگران را تخریب می کنید، در این زندان هستید نه ماجرا، نگرانی عزیزانتان را در نظر بگیرید و بیهوده به کارهای خطرناک غیر ضروری دست نزنید.

طراح یا هنرمند

اشخاصی که دارای شخصیت خلاق هستند، از طریق هنر خود زیبایی و حقیقت را می جویند. برای آنها قدرت خلاقیتشان بسیار جدی و مهم است و به آثارشان بسیار دلبسته هستند. اگرچه حساس و دمدمی هستند اما می توانند شور و شوق و عواطف بسیار عمیقی را نشان دهند.

اگر قصد ازدواج با یک هنرمند دارید

خوشبختی شما در این است که در خلاقیت او یار و یاورش باشید، اما توجه داشته باشید که ممکن است یک هنرمند چنان مجذوب کارش باشد که شما احساس کنید زندگی شما در درجه دوم قرار گرفته است.

اگر شما شخصیتی هنرمند هستید

همسرتان را الهام بخش خود کنید. برای الهام گرفتن به او رو بیاورید.. به است به اندازه شما حساس و عاطفی نباشد، اما اگر توانسته است احساسات شما را برانگیز اند، پس شاید او هم به نوبه خود هنرمند باند.

عادتهایی که زوجها را از هم دور می کند

زندگی سعادتمند اشکال گوناگون دارند. آنچه یک زوج را به هم نزدیک می کند، می تواند موجب دوری زوج دیگر شود. برخی زوج ها می توانند با همدیگر کار و کسب کوچکی را اداره کنند و با صحبت کردن درباره شیوه های بازاریابی و وضعیت صنعتشان، به همدیگر نزدیکتر شوند. برخی دیگر حتی نمی توانند یک کاغذ دیواری را با همدیگر بچسبانند و ترجیح می دهند که در دو زمینه کاملا متفاوت کار کنند.

ممکن است یک زوج خوشبخت عادات و رفتاری در پیش گیرند که کاملا برخلاف توصیه هایی است که معمولا برای خوشبختی در زندگی زناشویی ارائه می شود. این هم یک مثال از زندگی خودم: همیشه به ما گفته اند که زن و شوهر نباید خشمگین به رختخواب بروند. این توصیه این فکر را به ما القا می کند که بهتر است بیدار بمانیم و هر طور شده - حتی اگر تا ساعت ۵ صبح هم طول بکشد - اختلافمان را حل کنیم.

صادقانه بگویم که این توصیه در زندگی من و همسرم هیچ فایده ای نداشته است. وقتی خسته هستید و خوابتان می آید، جروبحث موجب می شود تا حرفهایی بزنید که بعدا پشیمان شوید. برای ما این مفید بوده است که گفت وگویمان را متوقف کنیم، آرام بگیریم و بکوشیم تا خواب خوبی داشته باشیم. وقتی درباره مشکلمان فکر می کنیم و روز بعد بدون خستگی و آشفتگی عاطفی درباره آن گفت وگو می کنیم. بهتر به نتیجه می رسیم. پس از مدتی ازمون و خطا، شما و همسرتان قواعد و شیوه های مفیدی را که فقط خاص زندگی زناشویی شماست، پیدا خواهید کرد.

با این همه، برخی عادات تقریبا برای تمامی زوجها مخرب بوده اند. این رفتارها «اختلاف های جبران ناپذیری به وجود آورده اند که منجر به شکست در ازدواج شده است. در زیر، نگاهی غیر علمی به برخی از متعارف ترین علتهای طلاق - بنا به گفته زن و شوهرهای از هم جداشده | می اندازیم و با عاداتی که سرمنشاء آنها بوده اند، آشنا می شویم.

ناسازگاری با دور شدن از هم

ناسازگاری و دور شدن از هم، نمونه هایی از رایج ترین دلایلی است که به عنوان علت طلاق ذکر می شود. افزایش نگرش منفی بین زن و شوهر، آنها را به این باور می رساند که هیچ وجه مشترکی ندارند. آنگاه راههایی برای فرار از همدیگر پیدا می کنند و سرانجام متوجه می شوند که چقدر از هم دور شده اند. بدبینی، دلزدگی، کناره گیری و فرار از همدیگر، همگی در دورشدن زن و شوهر نقش دارند. | به این عادات که بین زن و شوهر اختلاف می اندازند، نگاه دقیق تری می اندازیم

بدبینی

بدبینی وقتی پیش می آید که یک یا هر دو همسر مدام به جنبه های منفی با ناهماهنک رابطه شان نظر دارند. زن، شوهرش را به این متهم می کند که تا دیروقت کار می کند تا مرا نبیند». شوهر، نیز زنش را به این متهم می کنه که: «او با کسی که من ازش بیزارم، رفت و آمد می کند تا مرا عصبانی کند نیمه لیوان در چشم آدم بدبین همیشه خالی است. زن و شوهر از اینکه مدام مورد انتقاد و بدبینی قرار می گیرند، خسته می شوند و راههایی برای فرار از همدیگر پیدا می کنند.

بدبینی، عادت مخربی است که می توانید کنار بگذارید. برای نمونه | از بیان یک عبارت منفی، هر بار عبارت مثبتی را جایگزین کنید وقت در انتخاب فیلم سینما مردد هستید، نگویید. اتو هیح وقت از فیلمهای پیشنهادی من حوست نمی آید، بلکه بگویید: «هر دوی ما فیلمهای کمدی و علمی - تخیلی را دوست داریم.»

دلزدگی

وقتی احساس می کنید که همسرتان رفتار منصفانه ای با شما ندارد، خشم درونتان را سرکوب می کنید و آزرده می شوید و در نتیجه از همسرتان دلزده می گردید. این حالت وقتی پیش می آید که شخص احساس می کند مادام تحقیر می شود، قدرش را نمی دانند و به او بی احترامی می کنند. رنجش به سرعت به تنفر تبدیل می شود و شخص از همسرش که به گمان اور زندگی اش را زیر سلطه گرفته است، دلزده می شود. برای نمونه، زنی که به دلیل حسادت شوهر، همه ارتباطهایش را با دوستان و خویشاوندانش قطع کرده است، از اینکه مجبور بوده تا همه روابط اجتماعی اش را به هم بزنید تا کمبود اعتماد به نفس شوهرش را جبران کند، کینه به دل می گیرد. همان گونه که مردم یک کشور، بر ضد حاکم مستبد شورش می کنند، زن یا شوهر پر کینه هم می شورد و می کوشد تا بدون همسرش برای خود زندگی کند.

برای پیشگیری از رنجش از همان ابتدا، اعتماد و گفت و گوی درست بسیار مفید است. به همسرتان این آزادی را بدهید که دوستان و فعالیت های خودش را داشته باشد، بی آنکه احساس کنید که رابطه شما و همسرتان به خطر می افتد. مسائلتان را صریح و با هدف حل کردن آن ها در میان بکداریا.. از گفت و گوهایی که به احساسهای منفی بین زن و شوهر می انجامد و در راه گفت و گو درباره تفاوت ها، بررسی شد، خودداری کنید.

 

نظرها

نظر شما راجب این مطلب چیه ؟

نورا - نورا دیپ - خدمات کارت دیجیتال - کارت آنلاین - کارت عروسی - نورا کارت